Czym jest hospicjum.

Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskiego słowa hospes, czyli gość. Starożytna forma hospicjum została ukształtowana w Szkocji. Inaczej jest nowoczesnym kształtem, który został określony dopiero w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Wtedy to w roku 1967 został otworzony pierwszy specjalistyczny ośrodek opieki na chorymi umierającymi. Miało to miejsce w stolicy Wielkiej Brytanii, Londynie. To właśnie ono stało się modelem dla następnych placówek tego rodzaju, które z biegiem lat rozprzestrzeniły się na cały świat. Na chwilę obecną hospicjum jest miejscem, gdzie świadczona jest opieka medyczna, psychologiczna, czy też duchowa. Do takich placówek trafiają osoby, które znajdują się w terminalnej fazie choroby, czyli takiej, która jest już bliska śmierci. Hospicja nie mają jedynie pomagać chorym, ale także ich rodzinom, które również nie zawsze potrafią poradzić sobie z chorobą bliskiej osoby. Podstawowym celem jest jednak zrobienie wszystkiego by pacjent godnie znosił ostatnie chwile swojego życia. Chodzi o to by nie cierpiał w ostatnim stadium choroby, które może być trudnym przeżyciem dla schorowanego już ludzkiego ciała. Hospicja pod żadnym pozorem nie są placówkami medycznymi i nie prowadzą leczenia chorego. Zespół hospicyjny złożony ze specjalistów jest powołany głównie do tego by uśmierzać doraźnie ból, który sprawia, że chory cierpi. W skład zespołu wchodzą zarówno lekarze jak i wolontariusze, którzy nie muszą posiadać żadnego wykształcenia medycznego, a jedynie dobrą wolę i chęć pomagania osobom znajdującym się w fatalnej kondycji fizycznej.

Rodzaje hospicjum

Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskiego słowa hospes, czyli gość. Starożytna forma hospicjum została ukształtowana w Szkocji. Inaczej jest nowoczesnym kształtem, który został określony dopiero w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Wtedy to w roku 1967 został otworzony pierwszy specjalistyczny ośrodek opieki na chorymi umierającymi. Miało to miejsce w stolicy Wielkiej Brytanii, Londynie. To właśnie ono stało się modelem dla następnych placówek tego rodzaju, które z biegiem lat rozprzestrzeniły się na cały świat. Na chwilę obecną hospicjum jest miejscem, gdzie świadczona jest opieka medyczna, psychologiczna, czy też duchowa. Do takich placówek trafiają osoby, które znajdują się w terminalnej fazie choroby, czyli takiej, która jest już bliska śmierci. Hospicja nie mają jedynie pomagać chorym, ale także ich rodzinom, które również nie zawsze potrafią poradzić sobie z chorobą bliskiej osoby. Podstawowym celem jest jednak zrobienie wszystkiego by pacjent godnie znosił ostatnie chwile swojego życia. Chodzi o to by nie cierpiał w ostatnim stadium choroby, które może być trudnym przeżyciem dla schorowanego już ludzkiego ciała. Hospicja pod żadnym pozorem nie są placówkami medycznymi i nie prowadzą leczenia chorego. Zespół hospicyjny złożony ze specjalistów jest powołany głównie do tego by uśmierzać doraźnie ból, który sprawia, że chory cierpi. W skład zespołu wchodzą zarówno lekarze jak i wolontariusze, którzy nie muszą posiadać żadnego wykształcenia medycznego, a jedynie dobrą wolę i chęć pomagania osobom znajdującym się w fatalnej kondycji fizycznej. W Polsce możemy spotkać się dwoma rodzajami hospicjum.
Pierwszym rodzajem jest hospicjum domowe. Zasada jego działania polega na tym, że opieka hospicyjna prowadzona jest w miejscu zamieszkania osoby chorej. Zespół hospicyjny w tym wypadku nawiązuje współpracę z rodziną chorego i w domowym zaciszy zaczyna pomagać mu w przechodzeniu jednych z najcięższych chwil swojego życia. Hospicjum domowe ma zastosowanie przede wszystkim w momencie, gdy chory zostaje wypisany ze szpitala, po wykonaniu ostatnich zabiegów mających na celu zwalczenie choroby. To nie jedyne funkcje hospicja domowego. Oprócz tego ma ono możliwość wypożyczania rodzinom specjalistycznego sprzętu, który pomoże w skutecznym opiekowaniu się chorym. Zespół hospicyjny przeprowadza również specjalistyczne szkolenia członków rodziny, którzy będą się musieli opiekować pacjentem. Dzięki przekazanej wiedzy opieka będzie wtedy na bardziej profesjonalnym poziomie. Drugim rodzajem hospicjum jest hospicjum w formie stacjonarnej. Mieści się ono w osobnym budynku, który jest przystosowany do tego rodzaju opieki medycznej. Do takiego hospicjum trafiają przede wszystkim osoby, które znajdują się w ostatnim stadium chorób nowotworowych, które z reguły najbardziej wyniszczają ludzki organizm. Takie osoby wymagają stałej, specjalistycznej opieki . Czasem zdarza się również tak, że taka forma opieki jest stosowana w wypadku osób starych, które nie posiadają bliskich chcących się nimi zająć. Tacy ludzie również znajdują pomoc w hospicjach.

Dlaczego warto wspierać hospicja.

Hospicja to miejsca, które wielu Polakom kojarzą się z chorobą i smutną śmiercią. To sprawia, że nie wszyscy do końca rozumieją sens ich funkcjonowania. Hospicja powinny być przez nas wspierane, ponieważ osoby, które są w nich zatrudnione robią doskonałą robotę pomagając ludziom chorym godnie znosić swoje cierpienia. Hospicja zostały docenione również przez polski system opieki zdrowotnej, który już na stałe współpracuje z placówkami tego rodzaju. Szpitale nie mają czasu i pieniędzy by opiekować się osobami, który szansa na wyleczenie jest praktycznie zerowa. Brutalna prawda jest taka, że lepiej by te osoby nie zalegały w szpitalnych salach i nie blokowały miejsca osobom, które można wyleczyć. Osoby nieuleczalnie chore powinny przebywać w miejscach, gdzie naprawdę będą czuły się dobrze. Takim miejscem jest hospicjum. Tutaj wolontariusze czy też lekarze są najlepiej przygotowani do opieki hospicyjnej. Osoby te na pewno trzeba uznać za oddane swojej pracy. Niewiele jest takich ludzi, którzy gotowi są nieść pomóc i styka się na co dzień ze smutnym widokiem ludzi starszych, schorowanych, którzy często nie posiadali rodziny, która mogłaby się nimi zająć. Praca ta wymaga więc nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale także silnej psychiki, która jest tutaj na wagę złota. Takie osoby na pewno warto wspierać finansowo poprzez przekazywanie jednego procenta ze swoich podatków. Pieniądze wydane w taki sposób mogą pomóc wielu potrzebującym ludziom.

Hospicja.

Hospicja kojarzone są przede wszystkim z placówkami, które zajmują się przede wszystkim chorymi ludźmi. Takich jest oczywiście najwięcej choć hospicja nie muszą się nimi koniecznie zajmować. Mogą także prowadzić opiekę nad chorymi zwierzętami. Takie zwierzęta mogą ostatnie lata swojego życia spędzić w dużo lepszych warunkach niż ma to miejsce w schroniskach. W hospicjach dla zwierząt nie ma mowy o klatkach oraz wąskich wybiegach. Opieka stoi w tym wypadku na znacznie wyższym poziomie. Warto wspierać właśnie takie miejsca, ponieważ kto wie czy nie przyjdzie nam kiedyś oddać tutaj naszego psa czy też kota. Hospicja dla zwierząt utrzymują się praktycznie tylko i wyłącznie z pomocy osób prywatnych. Hospicja nie mają nawet możliwości ubiegania się o dotacje z urzędów miasta. Nie jest w stanie pomóc Unia Europejska oraz inne organizacje, które nastawione są na pomoc zwierzętom. Jest kilka powodów dla których warto wspierać takie placówki. Jednym jest na pewno to, że w hospicjach dla zwierząt zatrudniani są pasjonaci, którzy kochają zwierzęta, dzięki temu mamy pewność, że zwierzęta znajdujące się w hospicjach mają zapewnione godne warunki bytu. Nie ma tam mowy o stosowaniu przemocy i znęcaniu się nad nimi. Zwierzęta mają również zapewnioną profesjonalną pomoc medyczną, ponieważ hospicja na stałe współpracują z weterynarzami. Najlepsze posiadają nawet specjalistyczny sprzęt w postaci inkubatorów dla kotów znajdujących się w ciężkim stanie. Niestety takie miejsca można policzyć w Polsce na palcach jednej ręki.

Zespół opieki hospicyjnej.

W placówce jaką jest hospicjum opiekę nad pacjentem powinien sprawować specjalny interdyscyplinarny zespół. W jego skład powinny wchodzić tacy specjaliści jak lekarz, pielęgniarki, psycholog, osoba duchowna czy też pracownik socjalny. Dopuszczalni są także do tej grupy wolontariusze, którzy nie muszą posiadać specjalnych umiejętności i fachowego wykształcenia. Wbrew pozorom obecność w składzie zespołu takich osób jak psycholog, duchowny oraz wolontariusz jest w pełni uzasadniona, ponieważ w hospicjum nie kładzie się jedynie nacisku na radzenie sobie z problemami natury fizycznej. Osoby, które trafiają do hospicjum z reguły nie mają większych szans na wyleczenie także muszą się przygotować na to, że niedługo przyjdzie im umrzeć. Niedoceniana jest rola wolontariusza, który bardzo często odgrywa kluczową rolę w pomocy pacjentowi. Jego obowiązkami jest pomoc nie tylko choremu, ale także jego rodzinie, która również cierpi ze swoim bliskim. Opieka hospicyjna może przybrać dwie formy. Pierwsza to hospicjum domowe, czyli opieka jest prowadzona w domu chorego. Hospicja w tym przypadku świadczą usługi związane z wypożyczeniem specjalistycznego sprzętu czy też przeszkalają rodzinę tak by ta była w stanie samodzielnie zajmować się chorym. Drugi rodzaj to hospicjum stacjonarne. Tutaj opieka prowadzona jest w osobnym budynku. Do niego trafiają osoby z najcięższymi przypadkami. Najczęściej są to osoby, u których zdiagnozowano nowotwór w ostatnich stadiach. Często także taki rodzaj opieki jest stosowany wobec osób samotnych, które nie posiadają bliskich.